Ročník 2004 Ročník 2003 Ročník 2002 Ročník 2001 Ročník 2000 Ročník 1999 Starší čísla

Na této stránce naleznete výběr ze starších čísel časopisu Dotek. Před rokem 1999 nebylo ještě pravidlem, že každé číslo mělo své téma. Obsahově byl Dotek také spíše informačního charakteru, tak jak bylo původním záměrem při jeho založení, ale postupem času se začali objevovat kratké a později i delší článečky.
Berte tuto stránku tedy jako takové malé připomenutí starých časů.

Únor 1998

Co je Sky Dancing Tantra?

John Hawken, Hana Evans

Prudce mi buší srdce, cítím sucho v krku, sedím na polštáři se zavázanýma očima, jsem spolu se skupinou ve vytopené místnosti. Očekávám obřad, který učitel kursu ohlásil jako obřad probouzení smyslů. Znervózňuje mne a rozčiluje, že nic nevidím a že nemohu ovládat to, co přijde a co se stane.
Celý článek...

Duben 1998

Co dají velikonoce člověku neznalému vznešených symbolů

Stanislav Musil

Velikonoce současnosti se v našich národních podmínkách dají vnímat také jako paralelní soužití dvou světů. Toho křesťanského, kdy si znovu a znovu připomínáme Kristovu oběť, a toho lidového, který se roztříštil do obyčejů, lišících se od vesnice k vesnici, od města k městu. Vzpomínám někdy s kamarády na velikonoce našeho dětství a jinošství. Je zajímavé, nakolik nám, "duchovním bytostem" ulpělo v paměti z kázání v kostele, kam jsme pravidelně s rodiči o velikonocích chodili.
Celý článek...

Červen 1998

Šamanismus elektronického věku

Michal Fabian

Jsme dětmi postmoderního věku. Ve starých dobrých dobách prehistorických byla naše lidská existence vystavena přímé konfrontaci se světem fyzické síly. Nutností bylo především nezmrznout, neumřít hlady, nenechat se sežrat šelmou. Obstát ve "volné soutěži" přirozeného výběru. Těmto vnějším okolnostem se přizpůsoboval i náš vnitřní, duchovní život.
Celý článek...

Listopad 1998

O víře II, aneb energie vesmírná je vskutku nesmírná

Stanislav Musil

Jak to může dopadnout, když se duchovní člověk ocitne mezi materialisty? Kdo odchází více obohacen? Ten duchovní, neboť pomohl prosvětlit zatemnělé mozky svých přátel, nebo materialista, který má k dobru další historku o dalším člověku, který věří v takzvané vyšší sféry?
Celý článek...

Prosinec 1998

Setkání s duchovními mistry současné Indie

Ivo Sedláček

Řekneme-li "Indie", možná to v nás spontánně vyvolá pocit něčeho tajemného, hlubokého, čistého, zvláštního, inspirujícího... A pokud sami kráčíme po některé cestičce vnitřního hledání a objevování, můžeme k těmto krajům "vzhlížet" s jistou posvátnou úctou - a samozřejmě právem. Je však pravděpodobné, že po případné osobní návštěvě Indie se naše příjemně abstraktní představy mohou více či méně upravit...
Celý článek...

Leden 1997

Výběr z tezí o hlouposti, paradoxech duchovnosti a lásce

Stanislav Musil

Lidé jsou podivní. Celý rok se živí masem zabitých zvířat a o vánocích jdou pustit kapra do vody, protože se jim oškliví zabíjet. Lidé se zabývají politikou. Žijí-li v režimu, který je centrálně omezuje, nadávají na centrum, poslouchají myšlenky o svobodě, spolupracují s režimem a jsou nešťastní. Žijí-li v režimu, který je přestane centrálně omezovat, nadávají si navzájem, nespolupracují ani navzájem, touží po lepším vedení a jsou nešťastní. Lidé si za velké peníze ničí zdraví a pak nadávají na vládu, že nemá dost peněz, aby jim zdraví vrátila.
Celý článek...

Duben 1997

Dětské nemoci na duchovní cestě

Stanislav Musil

Málokdo se ocitne na duchovní cestě a má potřebné protilátky, které by ho chránily před nakažlivým onemocněním. Tato choroba se jeví zprvu nenápadnou, u některých jedinců však propuká s plnou silou a je smrtelná. Smrtelná v tom smyslu, že si ji bere adept s sebou a neopouští ho, snad s výjimkou posledních chvil.
Celý článek...

Červen 1997

O duchovnu, kritice a soudu

Stanislav Musil

Materiální svět je moc tvrdý. V duchovnu se pracuje lépe, protože tam jsou lidé takoví slušní, duchovní úsilí je veskrze příjemné a při meditaci se dá dobře spát. Tak nějak to cítí někteří lidé a proplouvají duchovnem jako torpédoborce mlhou, nadšeni z toho malého odporu, z té úžasné volnosti, z toho ohromného tvůrčího potenciálu. Být duchovní je dnes trochu móda.
Celý článek...

Červenec a Srpen 1997

Kousky houževnatého Ega (rychlá pohádka)

Stanislav Musil

Bylo, žilo kdysi jedno malé Ego. Tulilo se k dušičce malého chlapce (říkejme mu třeba Egon) a skoro o sobě nedávalo vědět. Jak Egonek rostl, tu si všiml, že mu patří ručička, tu si všiml, že ho maminka chválí, jaké udělal pěkné …e,e… Maminka s tatínkem potom mávali rukama a volali – táta – a ukazovali na tátu, volali – máma – a ukazovali na mámu a říkali Egon a ukazovali na Egona.
Celý článek...

Listopad 1997

Může mít pozitivní myšlení negativní dopad?

Stanislav Musil

Stálo by za to se zamyslet, proč psát o negativních dopadech pozitivního myšlení, když spousta lidí ještě ani pozitivně myslet nezačala. Plyne to tak trochu z naší národní povahy, pokud se tak dá označit jev charakterizovaný postojem při odpovědi na otázku: "Jak se máš?". Odpověď zní: "Stojí to za...".
Celý článek...

1996

1995

1994

1993

1992

1. vydání časopisu Dotek

Po nultém vydání je toto historicky první číslo časopisu Dotek.

© 2023 - n3t.cz - Joomla Webdesign